MITANNI

(1 600 - 1 270 pred n. l.)

     Churriti (pôvodný názov pre Mitanncov) sa objavili na už v 2. polovici 3. tisícročia pred n. l. a niekedy po roku 2000 pred n. l. vytvorili v severnej Sýrii a v severozápadnej Mezopotámii radu drobných kniežactiev. Okrem iných miest ovládli Alalach a postupne sa rozšírili za Eufrat smerom na východ, kde okolo roku 1500 pred n. l. vytvorili štát Mitanni.

Meno vládcu

(roky vlády p. n. l.)

Priebeh vlády

Kirta             

(1500 - 1490)

Založil štát Mitanni v severovýchodnej Sýrii. Hlavným mestom sa stalo Vaššukkani, ktorého lokalizáciu ešte stále nie je možné určiť s úplnou istotou.

Šuttarna I.     

(1490 - 1475)

Rozšíril mitannskú moc až do Asýrie, ktorú obsadil a kde dosadil bábkovú vládu.

Parrattarna I. 

(1475 - 1450)

Zjednotil všetky churritské mestské štáty a vytvoril skutočnú Mitannskú ríšu, ktorá siahala od Asýrie až po Stredozemné more.

Parsatatar      

(1450 - 1440)

Pod tlakom egyptských vojsk musel zaplatiť tribút faraónovi Thutmosemu III. Mitannci sa museli vzdať svojich území medzi Eufratom a Stredozemným morom a uznali egyptskú hegemóniu.

Sauštatar    

(1440-1410)

Ku koncu jeho vlády Mitannci získali späť niektoré zo svojich dŕžav v severnej Sýrii. Údolie rieky Orontés však pripadlo Egypťanom a Mitannci si v tejto oblasti dokázali udržať vládu iba v Alalachu. Kizvatna (Kilíkia) sa osamostatnila. Asýria sa na krátky čas tiež osamostatnila no Sauštatar v odvetnej akcii vyplienil Aššur (hlavné mesto Asýrie) a odvliekol odtiaľ mnoho koristi.

Artatama I.    

(1410 - 1400)

Dohodou s faraónom Thutmose IV. Mitannci získali úpnú kontrolu nad severnou Feníciou, Kilíkiou a Sýriou vrátane mesta Kadeš. Na juh od Kadeša bola už sféra egyptského vplyvu. Toto mierové spojenectvo sa zrejme postavilo do cesty narastajúcej chetitskej a asýrskej moci

Šuttarna II.    

(1400 - 1385)

Musel opustiť Asýriu, ktorá sa neustále búrila proti mitannskej nadvláde.

Artašumara    

(1385 - 1380)

Bol zákerne zavraždený.

Tušratta      

(1380 - 1360)

Tento Artašumarov brat bol ako kráľ spochybnený Artatamom II., ktorý bol pravdepodobne jeho ďalším bratom. Artatama II. si našiel spojencov v Asýrii a Cheticii no v následnej občianskej vojne si Tušratta načas dokázal udržať titul kráľa. Mitannské kráľovstvo však rýchle upadalo a sám Tušratta bol zavraždený.

Artatama II.

(1360 - 1350)

Tento uzurpátor vyhnal Tušrattuovho právoplatného následníka Šattivazu z krajiny.

Šattivaza

(1350 - 1320)

Šattivaza utiekol pred Artatamom do Babylonu a neskôr odišiel k chetitskému dvoru, kde uzavrel zmluvu s chetitským Šuppiluliumom a stal sa fakticky vazalom chetitského kráľa. Šuppiluliumaš dobyl Vaššukkanni, Artatama zomrel a na mitannský trón bol dosadený Šattivaza s chetitskou podporou. Nad Mitanni bol zavedený chetitský protektorát. Tento krok však spochybnil Artatamov vlastný syn Šuttarna III., ktorého zrejme podporovali Asýrčania. Takýmto spôsobom si v podstate Mitannské kráľovstvo rozdelili medzi sebou Chetiti a Asýrčania.

Šattuara I.

(1320 - 1300)

Za jeho vlády sa Mitanni vzbúrilo no chetitský vládca Muršiliš II. vzburu rázne potlačil. Ku koncu Šattuarovej vlády Asýrčania dobyli Vaššukkanni a zo Šattuara urobili asýrskeho vazala

Vasašatta

(1300 - 1280)

Vzbúril sa proti asýrskej nadvláde. Chetiti mu odmietli pomoc a Mitanni bolo znovu vyrabované a Vasašatta bol odvedený do zajatia do Aššuru.

Šattuara II.

(1280 - 1270)

Po ďalšej vzbure proti Asýrčanom bol Šattuara II. porazený a Mitanni bolo pripojené k Asýrii ako asýrska provincia. Šattuarovi nedokázala pomôcť ani chetitská armáda, ktorú Asýrčania porazili a Mitannské kráľovstvo navždy prestalo existovať. 

Rozloha mitannskej ríše na vrchole moci